Суть реформи Гройсмана: пенсійний вік для більшості українців підвищать до 65 років

Глава Кабінету міністрів Володимир Гройсман презентував зміни до пенсійного законодавства, у якому обіцяли багато позитивних змін, однак у реальності все виявилося зовсім не так.

Тож зміни у законодавстві вже одностайно схвалили всі члени уряду. На черзі – узгодження з Міжнародним валютним фондом, а потім і прийняття в парламенті.

Однак, реальна суть реформи – не в цій оптимістичній презентації, яку зараз крутять по всіх ефірах.

На зустрічі з представниками експертного середовища, де також обговорювалося це проект, сам Володимир Гройсман показав справжній проект “пенсійної революції” – “купу паперів товщиною 3-4 см”. За словами присутнього на зустрічі економіста Тараса Козака, виявилося, що цей документ конфіденційний, а диявол, як відомо, криється в деталях, зазначених дрібним шрифтом на останніх сторінках.

Всі ці деталі роблять запропоновану пенсійну реформу, мабуть, самим антисоціальним документом з усіх, які готувало український уряд за останні років 15-20, – зазначає Страна.

1. Пряник для пенсіонерів – осучаснення пенсій

Цей пункт уряд якраз і презентувало найбільш активно.

Справа в тому, що раніше не проводився перерахунок пенсій тим, хто вийшов на пенсію кілька років тому, коли мінімальна зарплата була нижча за поточний рівень. Нова формула нарахування пенсій з єдиним підходом буде припускати обчислення пенсій виходячи із заробітної плати на рівні 3764,40 грн. Раніше, в залежності від року призначення пенсії, цей показник коливався від 1197,91 грн до 3764,40 грн.
На сьогоднішній день в Україні проживає 12,3 млн. пенсіонерів, з них 9 млн. отримують пенсію за віком. За розрахунками уряду “осучаснення” торкнеться трохи більше 5 млн. пенсіонерів.

На скільки збільшаться їхні доходи? Раніше Мінсоцполітики повідомляло, що пенсії можуть зрости в середньому на 284 гривні (а 1 мільйону пенсіонерів пощастить і виплати їм збільшаться відразу на 1000 гривень).

У будь-якому випадку сума надбавки для кожного конкретного пенсіонера буде різною. Щоб визначити її, розмір середньої зарплати (це як раз 3764,40 грн) примножать на особистий трудовий коефіцієнт. Останній, в свою чергу, вираховується, виходячи із заробітку і стажу пенсіонера.

При цьому будуть скасовані обмеження, що стосуються працюючих пенсіонерів. Вони зможуть отримувати 100% зарплати і пенсії, зараз у них з пенсії віднімають 15%.

Також буде передбачена щорічна індексація пенсій.

Повторимося – саме на цих моментах наголосив у своїй презентації прем’єр. Однак, це єдине, що є хорошого для пенсіонерів (майбутніх і нинішніх) в реформі. В іншому – все навіть гірше, ніж прогнозувалося, коли передбачали на які непопулярні заходи може піти уряд, щоб виконати вимоги МВФ.

2. Підвищення страхового стажу

Ключовий елемент пенсійної реформи – підвищення вимог до страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. На початку реформи мінімальний страховий стаж становитиме 25 років (зараз – 15 років), але поступово він буде підвищений до 35 років. Що це означає на практиці?

Зараз українцям досить пропрацювати 15 років, щоб в принципі претендувати на пенсію.

Тепер вже з 2018 року для виходу на пенсію в 60 років і отримання мінімальної пенсії потрібно буде мати 25 років страхового стажу. Потім цей показник буде поступово підвищуватися поки 2028 року не досягне 35 років.

Відзначимо, що більшість українських громадян, з урахуванням 5 років навчання у ВНЗ має максимальний трудовий стаж в розмірі 38 років (60 років виходу на пенсію мінус 22 року – початок трудової діяльності). З урахуванням того, що в 2028 році досягнуть пенсійного віку люди 1968 року народження, які закінчили ВНЗ найраніше в 1990 році і почали свою трудову діяльність в момент розпаду СРСР, майже не застав часи Радянської влади з її загальної зайнятістю, то більшість з них починаючи з 90-х років або було деякий час безробітними, або оформлялося на роботу нелегально, або виїжджало на заробітки за кордон.

Таким чином, до 2028 року необхідний для виходу на пенсію в 60 років стаж в 35 років буде мати меншість українців (причому більшість з цих меншостей – працівники бюджетної сфери з копійчаними зарплатами і, відповідно, з копійчаними пенсіями).

А що чекає інших? А інших чекає …

3. Підвищення пенсійного віку

Саме ця норма, яку активно пропагував МВФ і не менш активно заперечував уряд, закладена в законопроекті.

Але, як бачимо, в закамуфльованому вигляді. Отже, якщо до 60 років в українця не буде мінімального трудового стажу (25 років в 2018 році з поступовим підвищенням цього показника до 35 років в 2028 році), то він зможе отримувати пенсію лише з 63 років, а починаючи з 2019 року за наявності стажу в 15 років – з 65 років. Що стосується тих, у кого страховий стаж менше 15 років, то їх доля прописана в проекті не дуже чітко. Судячи з усього, вони зможуть отримувати від держави лише якусь соцдопомогу.

Таким чином, для більшості українців пенсійний вік буде підвищено до 63-65 років. Це і є головна суть пенсійної реформи уряду.

Самого прем’єра Володимира Гройсмана, до речі, ця норма ніяк не торкнеться. “Я вже в 39 років маю свій трудовий стаж 23 роки. Тобто фактично через 2 роки у мене буде достатній страховий стаж для того, щоб при виході на пенсію в 60 отримати 25 років страхового стажу”, – розповів Володимир Гройсман.

4. Докупити стаж

Втім, майбутнім пенсіонерам, які не матимуть мінімального стажу, пропонується і альтернатива – цей стаж докупити.

Його продаватимуть в кількості від одного до п’яти років. Вартість компенсації буде визначатися з регресною залежністю.

Так, при купівлі 1 року, доведеться заплатити внески з коефіцієнтом 2. При покупці 2 років, коефіцієнт становитиме 1,8, при покупці трьох років – 1,6, чотирьох років – 1,4, п’яти – 1,2.

За розрахунками Кабміну, якби докуповувати страховий стаж за цими правилами можна було вже зараз, за перший рік особа повинна сплатити відразу 16 896 гривень! Сума, прямо скажемо, малопідйомною для багатьох українців.

5. Силовикам, лікарям і вчителям заборонять достроковий вихід на пенсію

Особливі умови виходу на пенсію будуть скасовані для всіх, крім військовослужбовців. Це означає, що працівники освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, які раніше мали право йти на пенсію достроково, маючи тільки необхідний стаж роботи в своїй сфері (наприклад, при наявності педагогічного стажу 25 років), тепер повинні будуть дочекатися, поки їм не виповниться 60-63-65 років (в залежності від року виходу на пенсію і кількості років страхового стажу).

Теж саме стосується співробітників правоохоронних органів. У середовищі останніх вже спостерігається бродіння з цього приводу.

Як пише журналіст Тетяна Бодня, багато силовики готуються писати рапорти про звільнення.

майбутнє реформи

Політолог Дмитро Корнійчук робить три основні висновки з представленого проекту пенсійної реформи: “Перше. Реально для більшості населення пенсійний вік збільшується до 65 років. Друге. Реально страховий стаж для отримання пенсії збільшується до 25 років. Третє – багато людей взагалі позбавляються пенсій і переводяться на ще більш копійчані соцдопомоги”.

“З презентації стало зрозуміло, що для тих хто ось-ось після прийняття представлених змін буде виходити на пенсію, стало гірше. Як я розумію, з формули розрахунку пенсії прибрали коефіцієнт 1,35. І за рахунок зменшення пенсій новим пенсіонерам будуть осучаснені пенсії чинним. Це такий перерозподіл, як з ціною на газ, пам’ятаєте? Підвищили тариф за рахунок акцизу. З надходжень від акцизу платимо субсидії. Так і тут. У мене питання, якщо не росте база для тих самих пенсійних виплат, тобто не росте економіка, навіщо нам такий уряд? Перерозподіляти?” – пише відомий блогер Віктор Волик.

До речі, ще один цікавий момент – головна новація пенсійної реформи, заради якої все, власне, і затівали – перехід від солідарної пенсійної системи до накопичувальної, – до сих пір не оприлюднено. На зустрічі з представниками експертного середовища сам Гройсман визнав, що в Кабміні все ще немає відповідального за цей напрям, а також не визначено момент старту цієї системи. За попередніми даними, накопичувальна система запрацює не раніше 2019 року.

Втім, є сумніви, що навіть в такому жорсткому вигляді пенсійну реформу затвердить МВФ.

У ЗМІ вже були витоки, що у Фонді взагалі проти будь-якого серйозного підвищення пенсій в цьому році (тобто проти тієї пігулки, якою Гройсман намагається підсолодити антисоціальну пенсійну реформу), навряд чи сподобаються плани і по щорічній індексації пенсій. Якраз зараз в Києві працює комісія Фонду, яка оцінює пенсійну реформу.

І якщо її вердикт буде негативний, то нинішній варіант реформи здасться для народу ще дуже навіть гуманним.

Зазначимо, користувачі соціальних мереж піддали жорсткій критиці рішення уряду про проведення реформи.

Також лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що проведення невигідної для українців реформи, підтверджує, що Кабмін перетворився на філію МВФ.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *