Великий піст: що не можна робити і що треба знати

Сьогодні, 11 березня, починається Великий піст, який триватиме до Великодня – 28 квітня. Помічник митрополита Православної церкви України Епіфанія, священик храму Теплої Софії Іван Сидор, який ще відомий українцям як дзвонар Майдану розповів, що головне для вірянина під час посту і від чого варто відмовитися.

Про це він розповів в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ.

Для чого взагалі потрібен піст

Священик стверджує, що віряни постують перед якимись важливими святами, які відіграли важливу роль у спасінні людства.

“Воскресіння Христове – це свято над святами, Господь смертю подолав смерть і воскреснув. Відповідно, перед цим святом встановлюється найбільш строгий піст, тому він і називається Великим. Петрівка (піст, який починається за тиждень після свята Трійці та триває до Дня Петра і Павла, 12 липня, – НП) передує Дню пам’яті святих апостолів Петра і Павла, Успенський піст (у серпні, – НП) – Успінню Божої Матері, Пилипівка, або Різдвяний (з кінця листопада до 6 січня, – НП) – Різдву”, – розповів Іван Сидор.

Він зазначив, що про піст згадує ще Старий заповіт, а у Новому заповіті першим посником був Іоанн Хреститель.

“Він постував, бо тілесно і духовно готував себе до важливої події – зустрічі з Ісусом Христом. А Спаситель постував 40 днів у пустелі, і ми можемо пригадати, що там його спокушав диявол. Тобто піст встановлюється перед якоюсь важливою подією – зустріччю з Богом”, – зазначив священик.

Що не можна їсти під час посту

Іван Сидор заявив, що в православній церкві існують чіткі правила щодо Великого посту.

“Минулого тижня ми ще їли сир, але вже не їли м’яса. Чому так? Тому що попередня неділя була М’ясопусною. Церква постановляє: хто має здоров’я, бажання, волю і сили, повинен утриматися від вживання м’яса. Цього тижня ми ще їли сир, а вже з неділі будуть заборонені також і молочні продукти”, – розповідає священик.

Помічник Епіфанія стверджує, що церква влаштовує так, щоб людина не мусила відмовлятися від м’яса і молочних продуктів у один день, бо це певний стрес для організму, який навіть може завдати шкоди.

“Тому церква готує нас поступово: першого тижня відмовляємося від м’яса, а наступного – від молочного. Загалом ми не вживаємо цих продуктів 47 днів”, – додав Іван Сидор.

Які ще є заборони, окрім харчових

У ПЦУ розповідають, що віряни мають навчитися володіти собою і своїми бажаннями, тобто мати волю.

“І цього не навчишся, поки не почнеш себе в чомусь обмежувати. Для багатьох людей не їсти м’яса – взагалі не проблема. Та і що це за піст для людини, коли вона і так його не їсть? Вони не відчувають жодного обмеження. Тому багато людей роблять для себе піст у певних речах. Найпростіші приклади: не дивитися телевізор, проводити в інтернеті не більше години на день тощо. Одна жінка розповідала мені, що якось цілий піст не фарбувала собі нігтів. Здавалося б, дрібничка, але насправді є люди, які не можуть без цього жити.

Найважче – відмовитися від того, до чого ти звик. Ідеально, якщо людина покине курити на час посту. Якраз тут є питання: чи зможе вона себе обмежити? Чи ти керуєш собою, чи навпаки – тобою щось керує, як-от нікотин?”, – розповів священик храму Теплої Софії.

Чи існують якісь виключення щодо заборони на вживання м’яса

За словами Івана Сидора, в усьому має буде розумна межа.

“Трапляється, що людина не вживає молока і м’яса, проте натомість стає дратівливою, засуджує людей, нервує і свариться. Є такий вислів: “Не їж ближнього свого”. Буває, що людина не їсть заборонених продуктів, але “їсть” близьких. В такому випадку краще їсти м’ясо, а не тих, хто поруч. В усьому має бути розумна межа, а тілесний піст має обов’язково поєднуватися із духовним. А що таке духовний піст? Більше молитви, сповідь, причастя, а також наш стиль життя, коли ми менше засуджуємо, заздримо, обманюємо й піддаємося поганим звичкам, будь то алкоголь, цигарки чи перегляд серіалів”, – пояснює священик.

Здоров’я та схуднення під час посту

Іван Сидор стверджує, що під час посту краще їсти м’ясо, якщо людина стає сильно дратівливою, адже мета посту – не нашкодити, а, навпаки, допомогти.

“Інше питання – це хворі люди, яким потрібно їсти молочні продукти й м’ясо, щоб укріплювати організм. Церква благословляє їх і дозволяє не постити, щоб не нашкодити організму, бо піст має бути тільки в користь.

Є ще одна категорія людей, які використовують піст виключно для таких дріб’язкових моментів, як схуднення. Але це неправильний підхід”, – додав помічник Епіфанія.

Повний текст інтерв’ю помічника митрополита Православної церкви України Епіфанія, священика храму Теплої Софії Івана Сидора НАРОДНІЙ ПРАВДІ читайте тут: Головне – не їжа: священик про те, що не можна робити у Великий піст і що треба знати.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *